George Corones Trophy

Club Highest Points

2019 – QSM – Brisbane Southside Masters
2018 – QMM – Miami Masters
2017 – QMM – Miami Masters
2016 – QMM – Miami Masters
2015 – QLT – Long Tan Legends
2014 – QMM – Miami Masters
2013 – QMM – Miami Masters
2012 – QAL – Aqualicious
2011 – QMM – Miami Masters
2010 – QAL – Aqualicious
2009 – QMM – Miami Masters
2008 – QMM – Miami Masters
2007 – QMM – Miami Masters
2006 – QMM – Miami Masters
2005 – QMM – Miami Masters
2004 – QMM – Miami Masters
2003 – QMM – Miami Masters
2002 – QMM – Miami Masters
2001 – QMM – Miami Masters
2000 – QMM – Miami Masters

Mary Maina Trophy

Highest Average Points Score – Smaller Clubs

2019 – QNS – North Mackay Sinkers
2018 – QTW – Toowoomba Tadpoles
2017 – QLT – Long Tan Legends
2016 – QNB – Nudgee College
2015 – QGS – Gladstone Gropers
2014 – QSE – Cairns Sea Eagles
2013 – QMB – Maryborough
2012 – QRB – Redlands Bayside
2011 – QBN – Brisbane Northside
2010 – QEN – Enoggera Masters
2009 – QWY – Whitsunday Warriors
2008 – QRT – Rats of Tobruk
2007 – QHB – Hervey Bay
2006 – QWY – Whitsunday Warriors

1999 – QDU – Duck Creek
1998 – QRC – River City
1997 – QDU – Duck Creek
1996 – QLG – Logan Aquatic
1995 – QTT – Twin Towns
1994 – QBB – Rum City
1993 – QCN – Cairns Muddies

Max Gillespie Trophy

Highest Score – Large Clubs

2019 – QYP – Yeronga Park Yabbies
2018 – QUQ – University of Qld
2017 – QYP – Yeronga Yabbies
2016 – QUQ – University of Queensland
2015 – QMM – Miami Masters
2014 – QNA – Noosa Masters
2013 – QMM – Miami Masters
2012 – QMM – Miami Masters
2011 – QMM – Miami Masters
2010 – QMM – Miami Masters
2009 – QSE – Cairns Sea Eagles
2008 – QSE – Cairns Sea Eagles
2007 – QWY – Whitsunday Warriors
2006 – QAC – Albany Creek
2005 – QSC – Sunshine Coast
2004 – QMM – Miami Masters
2003 – QTT – Twin Towns
2002 – QSM – Brisbane Southside
2001 – QMM – Miami Masters
2000 – QTW – Toowoomba Tadpoles

Rats of Tobruk Open Water Swim Trophy

2019 – NA
2018 – NA
2017 – NA
2016 – NA
2015 – NA
2014 – QNA – Noosa Masters
2013 – NA
2012 – QMM – Miami Masters
2011 – QMM – Miami Masters
2010 – NA
2009 – QRT – Rats of Tobruk
2008 – QMM – Miami Masters
2007 – QMM – Miami Masters
2006 – QMM – Miami Masters
2005 – QMM – Miami Masters
2004 – QMM – Miami Masters
2003 – QMM – Miami Masters
2002 – QMM – Miami Masters
2001 – QRT – Rats of Tobruk

Vorgee Female Swimmer of the Meet

2019 QSM Jen Thomasson
2018 QMM Denise Robertson
2017 QLT Michelle Scott
2016 QMM Denise Robertson
2015 QSM Jen Thomasson
2014 QSM Jen Thomasson
2013 QSM Jen Thomasson
2012 QRB Lisa Lower
2011 QSM Jen Thomasson
2010 QSE Jane Charuba
2009 QSM Jen Thomasson
2008 QWS Jan Clarkson
2007 QWY Margaret Cunningham
2006 QTT Tricia Liddy
2005 QWY Margaret Cunningham
2004 QWS Joan Godsall
2003 QWS Norma Rudolph – Joan Godsall
2002 QSM Donna O’Donnell
2001 QTT Tricia Legge
2000 QTV Lesleigh Mayes

National Seniors Trophy

Best Individual Performance 50 years & over

2018 – QMM – Denise Robertson
2017 – QUQ – Brett Woods
2016 – VMV – John Cocks
2015 – QSM – Jen Thomasson
2014 – QSM – Jen Thomasson
2013 – QSM – Jen Thomasson
2012 – QBR – Christian Thiess
2011 – QSM – Jen Thomasson
2010 – QSE – Jane Charuba
2009 – QSM – Jen Thomasson
2008 – QWS – Jan Clarkson
2007 – QWY – Margaret Cunningham
2006 – QTT – Tricia Liddy
2005 – QWY – Margaret Cunningham
2004 – QSM – Jen Thomasson
2003 – QSM – Jen Thomasson
2002 – QTT – Arthur Thomas
2001 – QNA – Joyce Faunce
2000- QCN – Thelma Bryan
1999 – QCN – Jen Thomasson
1998 – QSM – Jen Thomasson
1997 – QRH – Jan McLeod

MSQ Trophy under 30 (18 – 29)

2019 – QES – Karla Rosell
2018 – QAC – Michael Cooper
2017 – QGC – Thomas Clarke
2016 – QMM – Candice Brown
2015 – QCS – Danielle Garner
2014 – QRC – Nicolai Morris
2013 – QRC – Nicolai Morris & Simon Holz
2012 – QHB – Lars Olsen
2011 – QBR – Nathan Wilson
2010 – QAL – Michael Silke

Vorgee Male Swimmer of the Meet

2019 – QUQ – Brett Woods
2018 – QUQ – Martin Banks
2017 – QUQ – Brett Woods
2016 – VPP – Mark Thompson
2015 – QRT – Marcello Tonelli
2014 – QUQ – Brett Woods
2013 – QBR – Christian Thiess
2012 – QBR – Christian Thiess
2011 – QMM – Darryl Hurley
2010 – QSE – Larry Forsyth
2009 – QBN – Lachlan McDowell
2008 – QMM – David Boylson
2007 – QTT – Arthur Thomas
2006 – QMM – John Crisp
2005 – QMM – John Crisp
2004 – QHB – Christian Thiess
2003 – QMM – David Boylson
2002 – QTT – Arthur Thomas
2001 – QMM – John Crisp
2000 – QGS – Mark Que

MSQ Trophy

Best Individual Performance 30 – 49 years

2019 – QRC – Casey Flouch
2018 – QAC – Jamie Wright
2017 – QRC – Casey Flouch
2016 – VPP – Mark Thompson
2015 – QRT – Marcello Tonelli
2014 – QLT – Michelle Scott
2013 – QBR – Jackie Goldston
2012 – QRB – Lisa Lower
2011 – QRB – Lisa Lower
2010 – QEN – Lynne Hayes
2009 – QBN – *Lachlan McDowell
2008 – QNA – *Clinton Stanley
2007 – QEN – *Lynne Hayes
2006 – QNA – *Jana Clancy
2005 – QTM – *Roger White
2004 – QMM – *Brett Green
2003 – QWS – *Jan Fowler
2002 – QRT – *Marcello Tonelli

*From 2002 – 2009 Trophy Best Individual under 50