Awards

 

 

Masters Swimming Queensland LIfe Members

Mary Sweeney – QBN

Max Gillespie (dec)- QSM

David Ryan – QBN

Rob Lucas – QMK, QNA

Derek Coghill – QSC


Ken Liddy – QTT

Stan Pearson – QCD

Therese Crollick – QDU

John Barrett – QRT

 

Awards

George Corones Trophy

Club Highest Points

2018 - QMM - Miami Masters
2017 - QMM - Miami Masters
2016 - QMM - Miami Masters
2015 - QLT - Long Tan Legends
2014 - QMM - Miami Masters
2013 - QMM - Miami Masters
2012 - QAL - Aqualicious
2011 - QMM - Miami Masters
2010 - QAL - Aqualicious
2009 - QMM - Miami Masters
2008 - QMM - Miami Masters
2007 - QMM - Miami Masters
2006 - QMM - Miami Masters
2005 - QMM - Miami Masters
2004 - QMM - Miami Masters
2003 - QMM - Miami Masters
2002 - QMM - Miami Masters
2001 - QMM - Miami Masters
2000 - QMM - Miami Masters


Mary Maina Trophy

Highest Average Points Score - Smaller Clubs

2018 - QTW - Toowoomba Tadpoles
2017 - QLT - Long Tan Legends
2016 - QNB - Nudgee College
2015 - QGS - Gladstone Gropers
2014 - QSE - Cairns Sea Eagles
2013 - QMB - Maryborough
2012 - QRB - Redlands Bayside
2011 - QBN - Brisbane Northside
2010 - QEN - Enoggera Masters
2009 - QWY - Whitsunday Warriors
2008 - QRT - Rats of Tobruk
2007 - QHB - Hervey Bay
2006 - QWY - Whitsunday Warriors
1999 - QDU - Duck Creek
1998 - QRC - River City
1997 - QDU - Duck Creek
1996 - QLG - Logan Aquatic
1995 - QTT - Twin Towns
1994 - QBB - Rum City
1993 - QCN - Cairns Muddies


Max Gillespie Trophy

Highest Score - Large Clubs

2018 - QUQ - University of Qld
2017 - QYP - Yeronga Yabbies
2016 - QUQ - University of Queensland
2015 - QMM - Miami Masters
2014 - QNA - Noosa Masters
2013 - QMM - Miami Masters
2012 - QMM - Miami Masters
2011 - QMM - Miami Masters
2010 - QMM - Miami Masters
2009 - QSE - Cairns Sea Eagles
2008 - QSE - Cairns Sea Eagles
2007 - QWY - Whitsunday Warriors
2006 - QAC - Albany Creek
2005 - QSC - Sunshine Coast
2004 - QMM - Miami Masters
2003 - QTT - Twin Towns
2002 - QSM - Brisbane Southside
2001 - QMM - Miami Masters
2000 - QTW - Toowoomba Tadpoles


Rats of Tobruk Open Water Swim Trophy

2018 - NA
2017 - NA
2016 - NA
2015 - NA
2014 - QNA - Noosa Masters
2013 - NA
2012 - QMM - Miami Masters
2011 - QMM - Miami Masters
2010 - NA
2009 - QRT - Rats of Tobruk
2008 - QMM - Miami Masters
2007 - QMM - Miami Masters
2006 - QMM - Miami Masters
2005 - QMM - Miami Masters
2004 - QMM - Miami Masters
2003 - QMM - Miami Masters
2002 - QMM - Miami Masters
2001 - QRT - Rats of Tobruk


Vorgee Female Swimmer of the Meet

2018 QMM Denise Robertson
2017 QLT Michelle Scott
2016 QMM Denise Robertson
2015 QSM Jen Thomasson
2014 QSM Jen Thomasson
2013 QSM Jen Thomasson
2012 QRB Lisa Lower
2011 QSM Jen Thomasson
2010 QSE Jane Charuba
2009 QSM Jen Thomasson
2008 QWS Jan Clarkson
2007 QWY Margaret Cunningham
2006 QTT Tricia Liddy
2005 QWY Margaret Cunningham
2004 QWS Joan Godsall
2003 QWS Norma Rudolph - Joan Godsall
2002 QSM Donna O'Donnell
2001 QTT Tricia Legge
2000 QTV Lesleigh Mayes


National Seniors Trophy

Best Individual Performance 50 years & over

2018 - QMM - Denise Robertson
2017 - QUQ - Brett Woods
2016 - VMV - John Cocks
2015 - QSM - Jen Thomasson
2014 - QSM - Jen Thomasson
2013 - QSM - Jen Thomasson
2012 - QBR - Christian Thiess
2011 - QSM - Jen Thomasson
2010 - QSE - Jane Charuba
2009 - QSM - Jen Thomasson
2008 - QWS - Jan Clarkson
2007 - QWY - Margaret Cunningham
2006 - QTT - Tricia Liddy
2005 - QWY - Margaret Cunningham
2004 - QSM - Jen Thomasson
2003 - QSM - Jen Thomasson
2002 - QTT - Arthur Thomas
2001 - QNA - Joyce Faunce
2000- QCN - Thelma Bryan
1999 - QCN - Jen Thomasson
1998 - QSM - Jen Thomasson
1997 - QRH - Jan McLeod


MSQ Trophy under 30 (18 - 29)

2018 - QAC - Michael Cooper
2017 - QGC - Thomas Clarke
2016 - QMM - Candice Brown
2015 - QCS - Danielle Garner
2014 - QRC - Nicolai Morris
2013 - QRC - Nicolai Morris & Simon Holz
2012 - QHB - Lars Olsen
2011 - QBR - Nathan Wilson
2010 - QAL - Michael Silke


Vorgee Male Swimmer of the Meet

2018 - QUQ - Martin Banks
2017 - QUQ - Brett Woods
2016 - VPP - Mark Thompson
2015 - QRT - Marcello Tonelli
2014 - QUQ - Brett Woods
2013 - QBR - Christian Thiess
2012 - QBR - Christian Thiess
2011 - QMM - Darryl Hurley
2010 - QSE - Larry Forsyth
2009 - QBN - Lachlan McDowell
2008 - QMM - David Boylson
2007 - QTT - Arthur Thomas
2006 - QMM - John Crisp
2005 - QMM - John Crisp
2004 - QHB - Christian Thiess
2003 - QMM - David Boylson
2002 - QTT - Arthur Thomas
2001 - QMM - John Crisp
2000 - QGS - Mark Que


MSQ Trophy

Best Individual Performance 30 - 49 years
2018 - QAC - Jamie Wright
2017 - QRC - Casey Flouch
2016 - VPP - Mark Thompson
2015 - QRT - Marcello Tonelli
2014 - QLT - Michelle Scott
2013 - QBR - Jackie Goldston
2012 - QRB - Lisa Lower
2011 - QRB - Lisa Lower
2010 - QEN - Lynne Hayes
2009 - QBN - *Lachlan McDowell
2008 - QNA - *Clinton Stanley
2007 - QEN - *Lynne Hayes
2006 - QNA - *Jana Clancy
2005 - QTM - *Roger White
2004 - QMM - *Brett Green
2003 - QWS - *Jan Fowler
2002 - QRT - *Marcello Tonelli
*From 2002 - 2009 Trophy Best Individual under 50

Mary Sweeney Trophy - Official of the Year

2017 - Nil
2016 - Nil
2015 - Nil
2014 - Nil
2013 - Nil
2012 - Nil
2011 - QSE - Karen Patrick
2010 - QGS - Russell Ogden
2009 - QTT - David Maynard
2008 - QAT - Frank Matthew
2007 - QSM - Helen Holmes
2006 - QMM - Toni Cameron
2005 - QSC - Derek Coghill
2004 - QTT - Ken Liddy
2003 - Nil
2002 - Nil
2001 - Nil
2000 - QCD - Stan Pearson


Registrar's Award

Award for the most new members in a year
The Award was discontinued in 2017.
2016 - Aqualicious
2015 - Miami & Redlands Bayside
2014 - Redlands Bayside
2013 - Long Tan Legends
2012 - Gladstone Gropers
2011 - Gladstone Gropers
2010 - Redlands Bayside
2009 - Aqualicious
2008 - Aqualicious
2007 - Brisbane Northside
2006 - Aqualicious
2005 - Miami
2004 - Albany Creek
2003 - Mullumbimby
2002 - Tully
2001 - Mullumbimby
2000 - Miami
1999 - Jindalee Jacks
1998 - Yeronga Park
1997 - Peninsula
1996 - Gold Coast Club


Ozsports Trophy - Coach of the Year

2017 - QAC - Natasha Bletchly
2016 - QDU - Deniece Hawkins
2015 - Nil
2014 - Nil
2013 - QRB - Alan Patterson
2012 - QNA - Jan Croft
2011 - Nil
2010 - QWY - Mark Erickson
2009 - Nil
2008 - QAL - Lawrie Fabian
2007 - QAL - Lawrie Fabian
2006 - QSM - Jen Thomasson
2005 - QPR - Jan Wicks
2004 - QMM - Ben Hiddelstone
2003 - QFH - Tony Keogh
2002 - QFH - Tony Keogh
2001 - QTT - Debbie Boothroyd
2000 - QTT - Dot Armstrong


John HughesTrophy

Highest aerobic point score

2017 - QNA - Noosa Masters
2016 - QNA - Noosa Masters
2015 - QNA - Noosa Masters
2014 - QNA - Noosa Masters
2013 - QNA - Noosa Masters
2012 - QNA - Noosa Masters
2011 - QNA - Noosa Masters
2010 - QNA - Noosa Masters
2009 - QNA - Noosa Masters
2008 - QSC - Sunshine Coast
2007 - QSC - Sunshine Coast
2006 - QSC - Sunshine Coast
2005 - QSC - Sunshine Coast
2004 - QSC - Sunshine Coast
2003 - QSC - Sunshine Coast
2002 - QSC - Sunshine Coast
2001 - QSC - Sunshine Coast
2000 - QSC - Sunshine Coast
1999 - QSC - Sunshine Coast
1998 - QSC - Sunshine Coast
1997 - QSC - Sunshine Coast
1996 - QSC - Sunshine Coast
1995 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1994 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1993 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1992 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1991 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1990 - QTW - Toowoomba Tadpoles
1989 - QTV - Townsville Masters
1988 - QTV - Townsville Masters
1987 - QTV - Townsville Masters
1986 - QTV - Townsville Masters


MSQ Endurance 1000 Trophy

Club with the highest aerobic average

2017 - QIP - Ipswich City
2016 - QIP - Ipswich City
2015 - QIP - Ipswich City
2014 - QIP - Ipswich City
2013 - QIP - Ipswich City
2012 - QIP - Ipswich City [MSQ Endurance 1000 Trophy]
2011 - QIP - Ipswich City [Polar Heart Rate Monitor]
2010 - QIP - Ipswich City
2009 - QIP - Ipswich City
2008 - QIP - Ipswich City
2007 - QSC - Sunshine Coast
2006 - QSC - Sunshine Coast
2005 - QMW - Kawana Water Dragons
2004 - QMW - Kawana Water Dragons
2003 - QMW - Kawana Water Dragons
2002 - QSC - Sunshine Coast
2001 - QSC - Sunshine Coast
2000 - QSC - Sunshine Coast
From 2000 - 2011 - Polar Heart Rate Monitor Award


Right Menu Icon